WK 2030: speelsteden, stadions en alles over het toernooi
Het WK van 2030 is het bijzonderste in de geschiedenis van het toernooi. Het wordt gehouden van 8 juni tot en met 21 juli 2030 in Spanje, Portugal en Marokko – met drie openingswedstrijden in Zuid-Amerika.
Dat laatste is geen gril: 2030 is precies honderd jaar na het eerste WK in Uruguay. Om dat te vieren spelen Uruguay, Argentinië en Paraguay elk een openingswedstrijd op eigen bodem. Daarna verplaatst het toernooi zich naar Europa en Afrika.
Met 48 landen, 104 wedstrijden en drie continenten is het het grootste en meest verspreide WK ooit. Op deze pagina staan alle speelsteden, stadions, data en wat je moet weten als je erbij wilt zijn.
WK 2030 in het kort
- Gastlanden
- Spanje, Portugal en Marokko
- Openingswedstrijden
- Uruguay, Argentinië en Paraguay
- Speelperiode
- 8 juni tot en met 21 juli 2030
- Deelnemers
- 48 landen
- Wedstrijden
- 104
- Continenten
- 3 – Europa, Afrika en Zuid-Amerika
- Editie
- De 24e, honderd jaar na 1930
- Grootste stadion
- Grand Stade Hassan II, Casablanca – 115.000
- Finale
- Locatie nog niet bekend
- Toegewezen
- 11 december 2024 door de FIFA
De speelsteden op de kaart
De Europese en Marokkaanse speelsteden op hun werkelijke geografische positie; de drie openingswedstrijden worden in Zuid-Amerika gespeeld. Las Palmas ligt buiten dit kaartbeeld. Kaartdata: Natural Earth (publiek domein).
Een toernooi over drie continenten
De FIFA wees het WK op 11 december 2024 toe aan Spanje, Portugal en Marokko. Het bid was de enige kandidaat en werd zonder tegenkandidaat aangenomen.
De constructie is uniek. Na de drie openingswedstrijden in Zuid-Amerika – als eerbetoon aan het eerste WK van 1930 in Montevideo – wordt de rest van het toernooi in Europa en Noord-Afrika gespeeld. De deelnemende landen uit Zuid-Amerika reizen daarna mee.
Met 48 landen en 104 wedstrijden geldt hetzelfde format als het WK van 2026: twaalf groepen van vier, waarna de beste 32 doorgaan naar een knock-outfase die begint bij de zestiende finales.
Voor Nederlandse supporters is dit het meest toegankelijke WK sinds 2006. Madrid, Sevilla en Lissabon liggen op twee tot drie uur vliegen; Marokko op vier.
Spanje: elf tot twaalf stadions
Spanje levert het grootste aantal speelsteden. Voor het land is het de terugkeer als WK-gastheer na 1982.
| Stadion | Stad | Capaciteit |
|---|---|---|
| Santiago Bernabéu | Madrid | 78.297 |
| Metropolitano | Madrid | 70.460 |
| Camp Nou | Barcelona | circa 105.000 |
| RCDE Stadium | Barcelona | 40.500 |
| La Cartuja | Sevilla | 57.600 |
| Nou Mestalla | Valencia | 70.044 |
| San Mamés | Bilbao | 53.289 |
| Reale Arena | San Sebastián | 39.500 |
| Estadio Gran Canaria | Las Palmas | circa 45.000 |
| La Romareda | Zaragoza | circa 43.000 |
| Riazor | A Coruña | circa 47.000 |
| La Rosaleda | Málaga | circa 45.000 |
De lijst is nog niet definitief. Valencia viel aanvankelijk af omdat de gemeenteraad de aanvraag niet goedkeurde en de bouw van het Nou Mestalla stillag, maar staat sinds de hervatting van de bouw weer op de lijst. Ook over Bilbao en San Sebastián is discussie: Baskische bestuurders overwogen beide kandidaturen samen te voegen.
Meer over de speelsteden: Madrid, Sevilla en Valencia.
Portugal: drie stadions
| Stadion | Stad | Capaciteit |
|---|---|---|
| Estádio da Luz | Lissabon | 68.100 |
| Estádio José Alvalade | Lissabon | 50.095 |
| Estádio do Dragão | Porto | 50.033 |
Twee van de drie staan in Lissabon: de Estádio da Luz van Benfica en het José Alvalade van Sporting. Beide werden gebouwd voor het EK van 2004 en worden opgewaardeerd. Het derde is het Dragão van FC Porto.
Marokko: zes speelsteden
| Stadion | Stad | Capaciteit |
|---|---|---|
| Grand Stade Hassan II | Casablanca | 115.000 |
| Stade Mohammed V | Casablanca | 45.000 |
| Stade Moulay Abdellah | Rabat | 69.500 |
| Grand Stade de Marrakech | Marrakech | 45.000 |
| Grand Stade de Tanger | Tanger | 75.600 |
| Grand Stade d’Agadir | Agadir | 45.000 |
| Stade de Fès | Fez | 35.000 |
Voor Marokko is dit het eerste WK ooit op Afrikaanse bodem sinds Zuid-Afrika in 2010, en een enorme investering in infrastructuur. Het pronkstuk is het Grand Stade Hassan II bij Casablanca, met 115.000 plaatsen het grootste voetbalstadion ter wereld. De oplevering staat gepland voor 2028.
De drie openingswedstrijden
Het toernooi begint in Zuid-Amerika, honderd jaar na de eerste editie.
Waar komt de finale?
Dat is nog niet beslist, en het is de meest besproken vraag rond dit toernooi. Er zijn twee serieuze kandidaten:
De FIFA maakt de keuze naar verwachting ruim voor het toernooi bekend.
Belangrijke data
| Moment | Wanneer |
|---|---|
| Toewijzing | 11 december 2024 – afgerond |
| Definitieve stadionlijst | Verwacht in 2027 |
| Kwalificatie Europa | 2028 en 2029 |
| Loting | Verwacht eind 2029 |
| Kaartverkoop | Verwacht in 2029 |
| Openingswedstrijden | 8 juni 2030, Zuid-Amerika |
| Toernooi in Europa en Marokko | Vanaf circa 13 juni 2030 |
| Finale | 21 juli 2030 |
Bron: FIFA en de nationale bonden. Data en stadionlijsten kunnen nog wijzigen.
Reizen naar het WK 2030
- Voor Spanje en Portugal volstaat een ID-kaart of paspoort
- Voor Marokko is een paspoort verplicht, geldig tot minimaal zes maanden na aankomst; Nederlanders hebben geen visum nodig voor een verblijf tot negentig dagen
- Spanje en Portugal hebben de euro; Marokko de dirham, die je alleen ter plaatse wisselt
- Portugal loopt een uur achter op Nederland, Marokko twee uur in de zomer
- Juni en juli zijn in Zuid-Spanje en Marokko extreem heet – reken op temperaturen boven de veertig graden
- Boek accommodatie zeer vroeg; in 2030 zal het aanbod in alle speelsteden schaars zijn
Wil je erbij zijn? Wij volgen de ontwikkelingen rond het WK 2030 op de voet. Laat je gegevens achter en we houden je op de hoogte zodra kaartverkoop en hospitality bekend zijn.
Veelgestelde vragen
Waar wordt het WK 2030 gehouden?
In Spanje, Portugal en Marokko, van 8 juni tot en met 21 juli 2030. De drie openingswedstrijden worden gespeeld in Uruguay, Argentinië en Paraguay.
Waarom spelen Uruguay, Argentinië en Paraguay mee als gastland?
2030 is precies honderd jaar na het eerste WK, dat in 1930 in Uruguay werd gehouden. Als eerbetoon krijgt elk van de drie landen een openingswedstrijd op eigen bodem.
Hoeveel landen doen mee?
Achtenveertig, verdeeld over twaalf groepen van vier. In totaal worden 104 wedstrijden gespeeld.
Welke Spaanse steden zijn speelstad?
Madrid met twee stadions, Barcelona met twee, plus Sevilla, Bilbao, San Sebastián, Las Palmas, Zaragoza, A Coruña en Málaga. Valencia staat met het nieuwe Nou Mestalla op de huidige lijst.
Welke Portugese stadions worden gebruikt?
De Estádio da Luz en het José Alvalade in Lissabon, en het Dragão in Porto.
Waar wordt de finale gespeeld?
Dat is nog niet bekend. Het Santiago Bernabéu in Madrid en het Grand Stade Hassan II bij Casablanca zijn de belangrijkste kandidaten.
Wanneer begint de kaartverkoop?
Naar verwachting in 2029, na de loting. De FIFA maakt de exacte data bekend.
Is de stadionlijst definitief?
Nog niet. De definitieve lijst wordt in 2027 verwacht; met name rond Valencia, Bilbao en San Sebastián is nog discussie.
Wachten tot 2030 hoeft niet. Bekijk voetbaltickets per land en club of een complete voetbalreis voor dit seizoen.
Deze pagina hoort bij de Sparenti Voetbalgids: ons kennisinstituut over voetbal, Formule 1, rugby en darts, met gidsen per competitie, stad en toernooi.